Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i m. Czackiej

W niedzielę, 12 września odbędzie się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej. Uroczysta msza święta rozpocznie się w niedzielę, 12 września o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Uroczystości będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Mszę beatyfikacyjną transmitować będą TVP1, TVP Polonia, TVP Wilno. Równolegle dziennikarze TVP Info wspólnie z gośćmi będą na bieżąco relacjonowali przebieg uroczystości ze specjalnego studia plenerowego przed Świątynią Opatrzności Bożej.

Poza Świątynią Opatrzności Bożej, w ramach duchowej łączności wiernych, w wielu miejscach Polski już dziś odbywają się modlitewne czuwania. Przykładem jest Jasna Góra, gdzie korespondent TVP sprawdzi, jak wyglądają przygotowania do tego wielkiego wydarzenia. Relacje z Częstochowy zobaczymy 12 września zarówno w TVP Info, jak i w programie „Między Ziemią a Niebem” w TVP1 o godz. 11:10.

Z kolei w przeddzień beatyfikacji kardynał Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski, wygłosi orędzie, podczas którego skieruje zaproszenie do Polaków w Polsce i za granicą do działu w wydarzeniu. Transmisję orędzia zobaczymy 11 września, w TVP1 o godz. 20.00.

Wspólna beatyfikacja Prymasa Wyszyńskiego i założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża oraz Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi symbolizuje duchową więź błogosławionych. Ich drogi splotły się w latach 20. XX wieku. Od tego momentu nieprzerwanie współpracowali. Wyjątkowa oferta programowa Telewizji Polskiej przybliży postać Prymasa Tysiąclecia, który zasłynął nie tylko jako wybitny człowiek Kościoła katolickiego, ale także jako działacz i obrońca praw człowieka.

Bliżej poznamy również zasłużoną postać Matki Róży Czackiej, niewidomej zakonnicy i opiekunki ludzi ociemniałych. Programy Telewizji Polskiej przybliżą dzieło, jakie po sobie pozostawiła realizując szczególną posługę wśród osób, które doświadczyły utraty wzroku.

Wieczorem w będzie miała miejsce transmisja wyjątkowego koncertu „Ten zwycięża, kto miłuje”. Wśród wykonawców wystąpią Natalia Kukulska, Kasia Moś, Olga Szomańska, Alicja Szemplińska, Dariusz Malejonek, Tomasz Szczepanik i Sebastian Karpiel-Bułecka oraz dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach. Na muzyczne wydarzenie zaprosi TVP1 w niedzielę, 12 września o godz. 20.15. 

Papież Franciszek w czasie audiencji generalnej w środę 8 września wyraził radość ze zbliżającej się beatyfikacji prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Zwracając się do Polaków podczas audiencji w Auli Pawła VI. papież powiedział: “Niech duchowy testament Prymasa Tysiąclecia „Wszystko postawiłem na Maryję” i ufność Matki Elżbiety Róży pokładana w krzyżu Chrystusa będą zawsze mocą waszego narodu – mówił. – O kardynale Wyszyńskim święty Jan Paweł II wypowiedział historyczne słowa: „Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża-Polaka, gdyby nie było twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, twojej heroicznej nadziei, twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła” – przypomniał papież Franciszek. Módlmy się o błogosławione owoce tego wyjątkowego wydarzenia, które na trwałe wpisuje się w historię naszej ojczyzny. 

za: EKAI/red.

Dodaj komentarz