” Nie lękajcie się” – XXI dzień Papieski

W niedzielę 10 października 2021 r. przypada XXI Dzień Papieski organizowany przez Fundację “Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Obchodom tegorocznego Dnia Papieskiego przyświeca hasło “Nie lękajcie się!” – słowa te św. Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie. 

Już w niedzielę 3 października w kościołach w Polsce odczytywany byłe List Episkopatu Polski zapowiadający to wydarzenie. – Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim. 

Przewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia kard. Kazimierz Nycz przypomniał, że tegoroczne hasło „było jednym z pierwszych słów, z którymi Jan Paweł II wyszedł do ludzi 22 października 1978 r. +Nie lękajcie się+ powiedział światu, Kościołowi, krajom oddzielonych wówczas od reszty Europy murem i w końcu nam Polakom”.

Podkreślił, że „papieskie słowa były uniwersalne w podwójnym zaznaczeniu, bo odnosiły się do wszystkich. Nie tylko myśmy w Polsce w tamtym komunistycznym czasie byli zalęknieni, ale świat był zalękniony sprawami, które się wówczas działy”.

„One niosły nadzieję i były przewodnim hasłem całego pontyfikatu” – powiedział kard. Nycz i – jak zaznaczył – są aktualne także dzisiaj, kiedy przeżywamy pandemię. W ocenie hierarchy dużym wyzwaniem są obecnie lęki egzystencjalne, które towarzyszą ludziom, Kościołowi i światu. Zwrócił uwagę, że Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu dopełniał wezwanie, mówiąc m.in.: „Nie lękajcie się otworzyć drzwi Chrystusowi”.

„W tamtym czasie całe kraje, systemy, były zamknięte na chrześcijaństwo, na Jezusa. Dziś także pod wieloma względami ludzie boją się Chrystusa, że dając przykazania, zabierze im wolność” – powiedział metropolita warszawski.Zaznaczył, że dziś papież mówi do ludzi polityki, życia społecznego, kultury, nauki, że „nie dla się zrozumieć człowieka bez Chrystusa. Nie da się zrozumieć kultury bez Chrystusa”.

Przewodniczący zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia ks. Dariusz Kowalczyk podsumował XX Dzień Papieski i zbiórkę na program stypendialny. Poinformował, że łącznie udało się zebrać ok. 6,5 mln zł. Pieniądze i darowizny pozwalają na utrzymanie programu stypendialnego na poziomie 1800 stypendystów.

W ramach zbiórki kościelnej około 10 tys. wolontariuszy we wszystkich parafiach w kraju i w środowiskach polonijnych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, USA, Norwegii i Austrii zebrało ponad 5,75 mln zł. Pieniądze przeznaczone zostaną także na organizację corocznych wakacyjnych obozów integracyjno-formacyjnych dla stypendystów.

Kampanię można wesprzeć, wypełniając deklarację podatkową, wchodząc na stronę www.dzielo.pl i klikając zakładkę „darczyńcy”, rozliczyć PIT online, lub przy wypełnianiu deklaracji podatkowej wpisać w odpowiednią rubrykę numer KRS Fundacji.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia została powołana w 2000 r. jako pokłosie pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Jej działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża Polaka i wspieranie przedsięwzięć społecznych, głównie w edukacji i kulturze.

Najważniejszym przedsięwzięciem fundacji jest Dzień Papieski organizowany od 2001 r. w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. Organizatorzy podkreślają cztery wymiary święta: intelektualny, duchowy, charytatywny i artystyczny.

Tego dnia, oprócz ogólnopolskiej kwesty na ulicach i parafiach na fundusz stypendialny dla niezamożnej, uzdolnionej młodzieży, w całym kraju odbywają się dyskusje poświęcone Janowi Pawłowi II i jego nauczaniu, prowadzone są modlitwy w łączności z papieżem i koncerty u poświęcone. Fundacją kierują rada i zarząd. Na czele rady stoi kard. Kazimierz Nycz. (PAP)

 

                             

 

 

 

Autor: Magdalena Gronek

za: mgw/ joz/red.

Dodaj komentarz