Nowa edycja kursu dla szafarzy Komunii świętej

Są wielkim wsparciem dla duszpasterzy, niosą też konkretną pomoc wobec chorych i cierpiących. Mowa o nadzwyczajnych szafarzach Komunii św. Ich posługę bardzo cenią proboszczowie, nie tylko podczas rozdzielania Komunii św. w czasie świąt. Angażują się w życie parafii i w formację w grupach, i wspólnotach parafialnych. 8 października rozpocznie się kolejna edycja kursu dla nadzwyczajnych szafarzy komunii św., mówi ks. Tomasz Krazuze, odpowiedzialny za formację.

Kandydaci na szafarzy przejdą specjalny kurs, na którym podejmowane będą tematy teologiczno-liturgiczne oraz ćwiczenia praktyczne – dodaje ks. Krauze. Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 8 października w Bolesławcu, w klasztorze sióstr Adoratorek.

Jako kandydatów można przedstawiać mężczyzn, którzy ukończyli 25 lat (także siostry zakonne). Funkcję tę będą mogli pełnić do ukończenia 65. roku życia. Ponadto powinni oni odznaczać się nieskazitelnym życiem moralnym, pobożnością, poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych parafii.

Zgłoszenia kandydatów odbędą się na spotkaniu organizacyjnym w dniu 8 października 2022 roku (sobota) o godz. 10.00 u Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa w Bolesławcu przy ul. Zgorzeleckiej 27. Na to spotkanie kandydat winien stawić się osobiście wraz z pisemną opinią Księdza Proboszcza (wzór do pobrania na stronie: http://szafarze.diecezja.legnica.pl/)

Posługa nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego przed otrzymaniem upoważnienia od Księdza Biskupa kandydat jest zobowiązany do ukończenia studium przygotowawczego, które odbywać się będzie pod kierunkiem duszpasterza diecezjalnego.

W trakcie spotkań formacyjnych będą podejmowane wyznaczone tematy teologiczno-liturgiczne oraz ćwiczenia praktyczne. Kandydaci będą mieli także stworzoną okazję do modlitwy i duchowego umocnienia. To dlatego w programie każdego spotkania uwzględniona jest Msza świętą z homilią o tematyce eucharystycznej.

Kurs przygotowawczy zakończy się egzaminem pisemnym z teorii i ustnym z praktyki udzielania Komunii świętej podczas Eucharystii i zanoszenia jej chorym.

 Z chrześcijańskim pozdrowieniem

Ks. Tomasz Krauze

 

za:legnica.fm/red.

Dodaj komentarz