Wprowadzenie relikwii franciszkańskich męczenników do katedry legnickiej

W poniedziałek  podczas 19 września br. podczas Eucharystii do legnickiej katedry zostały oficjalnie wprowadzone relikwie dwóch męczenników z Pariacoto – bł. o. Michała Tomaszka OFMConv oraz bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv. Uroczystego przekazania relikwii dokonał o. Zdzisław Gogola OFMConv, który w chwili śmierci męczenników (9 sierpnia 1991 roku) pełnił funkcję prowincjała. Kapłan odczytał specjalny dokument obecnego prowincjała franciszkanów o autentyczności relikwii, a następnie wręczył je proboszczowi parafii katedralnej ks. Robertowi Kristmanowi. 

Ks. Robert Kristman, dziękując za dar relikwii, przypomniał, dlaczego znalazły się w tej świątyni.

Nie tylko są z nami dzisiaj, ale także z nami pozostaną. Jest dla nich przygotowane specjalne miejsce. Jutro biskup, który będzie poświęcał ołtarz, włoży je pod mensę ołtarza i zostawi je tam na zawsze. Obaj męczennicy są związani z naszym miastem. Dlatego też poczytuję sobie to za oznakę Bożej opatrzności i mądrości, że ich relikwie będą złożone już na zawsze w ołtarzu katedry legnickiej – mówił kapłan. – Chcę tylko przypomnieć, że poza momentem poświęcenia samej świątyni, a w tym roku obchodzimy 681. rocznicę tego wydarzenia, najważniejszym momentem jest poświęcenie ołtarza. I to nastąpi jutro – dodał ks. Robert Kristman. 

Uroczystość poświęcenia ołtarza głównego rozpoczęła się 20 września o godz. 16.00.

Wspomniana uroczystość poświęcenia ołtarza głównego w legnickiej katedrze odbyła się w 681. rocznicę poświęcenia samego kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Liturgia rozpoczęła się o godz. 16. W świątyni panował mrok, ponieważ aż do przystrojenia ołtarza po obrzędzie poświęcenia wszystkie światła były wygaszone.

Sam obrzęd rozpoczął się po homilii, w której biskup legnicki Andrzej Siemieniewski przypominał ciągłość dziejów zbawienia i poszczególnych ołtarzy budowanych w Starym Testamencie. My obecnie, jako lud nowego przymierza, jesteśmy niejako spadkobiercami tamtej tradycji, a zarazem jesteśmy ludem, dla którego urzeczywistnia się ofiara Jezusa Chrystusa. Do tego służy nam stół ofiarny, ołtarz, na którym sprawujemy liturgię będącą jednocześnie wydarzeniem ziemskim i niebiańskim.

 

za:legnica.gosc.pl/red.

 

Dodaj komentarz