parafia | Krzyżowa Droga Chrystusa wpisująca się w nasze ludzkie drogi

Krzyżowa Droga Chrystusa wpisująca się w nasze ludzkie drogi

W piątek 22 marca wierni legnickich parafii w tym również naszej przeszli ulicami miasta we wspólnej Drodze Krzyżowej. To wieloletnia tradycja, że w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową chrześcijanie symbolicznie odtwarzają wydarzenia z ostatnich dni z życia Jezusa. Przemierzają ulice miast, modlą się i rozważają kolejne stacje drogi krzyżowej, dając tym samym świadectwo swojej wiary i miłości do Chrystusa. 

Natomiast w sobotę 23 marca członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej działającej przy naszej parafii przy udziale parafian tradycyjnie jak każdego roku uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej przemierzając szlak na górę Górzec. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej połączone było z Eucharystią, której przewodniczył proboszcz naszej parafii O. Zdzisław Tamioła. W wygłoszonej homilii O. proboszcz podkreślił, że w naszej drodze krzyżowej nie chodzi o skopiowanie fizycznych warunków niesienia krzyża przez Pana Jezusa. Chrześcijanie przechodząc Drogę Krzyżową starają się o przeżywanie niesienia krzyża obok Jezusa i z Jezusem.

 

Staramy się uświadomić sobie nie tylko ogrom cierpienia Syna Bożego za nasze grzechy, ale też jego motywację. Tak Bóg umiłował świat, że syna swojego jednorodzonego dał, aby każdy kto wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne. To jest największa motywacja naszej Drogi Krzyżowej. Chcemy głębiej wejść w miłość Pana Boga do człowieka. Mniej się liczy trud związany z długością drogi i jej ukształtowaniem, mniej się liczy znoszenie przejmującego chłodu, mniej się liczy zmęczenie po całym tygodniu pracy. Liczy się nasza miłość do Pana Boga, która jest przyczyną podjęcia tych wszystkich utrudnień i niedogodności. Bo jakie by one nie były, i tak nie mogą w żaden sposób równać się z tym, co Pan Jezus podjął dla nas – mówił.

 

Warto wspomnieć, że Kalwaria na Górzcu, jako jedna z atrakcji Parku Krajobrazowego „Chełmy” i miejsce kultu Męki Pańskiej, powstała w 1740 r., założona przez cystersów, była wówczas katolicką enklawą wśród większości okolicznych protestantów. Stacje wykonane zostały z bloków piaskowca, o wysokości 2,7 m. Obecnie znajdują się w nich obrazy Męki Pańskiej autorstwa Dariusza Nowowiejskiego – malarza amatora z Męcinki.


Górzec to skała bazaltowa, której wychodnie w postaci słupków stanowią atrakcję geologiczną. Spotkać tu też można ślady średniowiecznego grodziska.

 

W 1995 r. Kalwaria została odnowiona. Dzięki naturalnemu ukształtowaniu otoczenia stanowi jeden z najbardziej malowniczych przykładów Drogi Krzyżowej wpisanej w krajobraz. Mieszkańcy okolicznych miejscowości bardzo często swoje kroki kierują na Kalwarię, aby uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej lub też innych nabożeństwach o charakterze pokutnym by składać także przy poszczególnych stacjach kwiaty i odmawiać modlitwy.

 

Poniżej umieszczamy zdjęcia ze wspomnianych wydarzeń

podziel się:
Franciszkanie Legnica