parafia
Remont konserwatorski w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy
Remont konserwatorski w zakresie ścian sklepień i dekoracji sztukatorskich wraz z pracami konserwatorskimi ołtarzy w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy
I. Zakres prac dofinansowany w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków POLSKI ŁAD.
W maju br przystąpiliśmy do wznowienia prac w kościele w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków Polski Ład, które obejmują pełnej konserwacji technicznej i estetycznej wypraw tynkarskich wraz z elementami sztukatorskimi w obrębie drugiej części ścian kościoła wraz ze sklepieniem oraz gzymsy, balaski, a także pozostałe sztukaterie wraz z wymalowaniami. Przystąpiono także prac konserwatorskich trzech ołtarzy w tym głównego oraz dwóch bocznych Najświętszej Maryi Panny i św. Antoniego.
Powyższe prace mają przyczynić się do odnowienia świątyni a tym samym przywrócić w miarę możliwości do pierwotnego jej blasku oraz powstrzymać postępującą degradację zabytku w którym mieści się Mauzoleum Piastów. Gdy idzie o wymienione ołtarze, których renowację rozpoczęły się mają za zadanie przywrócić ich stan estetyczny i techniczny, ponieważ widnieją dość mocne ubytki, które należy uzupełnić. Wszystkie ołtarze w pierwszym procesie zostały poddane laserowemu oczyszczaniu a w następnej kolejności niektóre części będą restaurowane w pracowni konserwatorskiej w Krakowie.
Planowana wartość całkowitej tej inwestycji to: 3 493 054,26 PLN
Kwota wnioskowanego dofinansowania to: 3 423 193,17 PLN
„Legnica, kościół pw. św. Jana Chrzciciela (1714 r.): ratownicze prace konstrukcyjne zagrożonych zawaleniem dachów, murów i sklepień – etap VI”.
W ramach programu Dziedzictwo Kulturowe priorytetu i „Ochrona zabytków” jest także realizowany kolejny, szósty etap prac konstrukcyjnych nad więźbą dachową, która wymaga kontynuacji naprawy. Te prace po części są wykonywane z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego a także Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu. Kwota dofinansowania z MKiDN wynosi 324 000,00 PLN zaś WKZ 100 000,00 PLN. Pozostałe środki to udział własny parafii.
Ponadto realizujemy także projekt nad modernizacją elektryczności w naszym kościele. Przy okazji prac renowacyjnych należy także w całości wymienić wszystkie instalacje elektryczne oraz niskoprądowe a także przewody na zewnątrz kościoła doprowadzające energię do wnętrza. Jest także wykonywana nowa tablica rozdzielcza w zakrystii, gdzie będzie znajdować się główne sterowanie. Prace elektryczne są finansowane ze środków parafialnych.
Zbliżamy się do zakończenia prac remontowych i renowacyjnych w naszym kościele.
Zbliżamy się powoli do zakończenia prac remontowych i renowacyjnych w naszym kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy. W założeniach prac była naprawa więźby dachowej – przeprowadzono sześć etapów i zapewne jeszcze przez parę lat należy kontynuować wymianę popsutych i zużytych elementów, naprawę i prawdopodobnie kiedyś wymianę pokrycia dachowego, które na dziś nie jest już do końca szczelne.
Oprócz tych robót skupiliśmy się w ostatnich miesiącach na wnętrzu kościoła – na jego naprawie: modernizacji elektryczności wysoko- i niskoprądowej, na pełnej konserwacji powierzchni ścian oraz na pełnej konserwacji technicznej i estetycznej trzech ołtarzy – głównego (św. Jana Chrzciciela) wraz z odnowieniem figury, obrazu św. Jana Chrzciciela, wszystkich figur ewangelistów oraz wykonaniem nowego mechanicznego odsłonięcia obrazu a także na dwóch bocznych ołtarzach Matki Bożej i św. Antoniego z Padwy.
Jednak najbardziej pracochłonne okazały się prace konserwatorskie tynków wraz z elementami sztukatorskimi ścian, sklepienia, kolumn, gzymsów, obramienia portali wraz z kolumnami. Konserwacja powierzchni ścian i sklepień wymagała oczyszczenia ręcznego z wtórnych nawarstwień, wzmocnienia podłoża będącego często w złym stanie, a następnie uzupełnienia i wymiany tynków zasolonych w strefie cokołowej na tynki na bazie wapna dołowanego (odtworzenie tynków wapiennych zgodnie z tradycyjnymi recepturami), które sprowadzaliśmy spod Krakowa, oraz na scaleniu powierzchni ścian sztablaturą wapienną barwioną w masie. W żadnym wypadku nie można mówić o malowaniu czy też pomalowaniu kościoła. Te prace zostały wykonane na bazie materiałów mineralnych, które dziś na rynku są bardzo drogie. Kluczowym elementem przeprowadzonych prac jest to, że udało się w pełni uczytelnić poprzez odsłonięcie wtórnych nawarstwień walor historycznych sztukaterii, gzymsów i ścian.
Po 10 stycznia planujemy wrócić do prac w kościele, ale już nie z takim rozmachem – w ostatnich tygodniach listopada pracowało około sześćdziesięciu ludzi. Należy jeszcze dokończyć niektóre prace, które nie były objęte dotacjami.
Pragnę bardzo serdecznie podziękować głównemu wykonawcy, prac Firmie Aristo z Krzeszowic, oraz wszystkim podwykonawcom i tym wszystkim, którzy trudzili się przy odnowieniu naszej świątyni, tutejszej wspólnocie jak również wiernym za modlitwę w tej intencji oraz ofiary składane na ten cel, a także za pomoc każdej soboty przy sprzątaniu, bo kościół ze względu na terminy był wyłączony w dni powszednie ze sprawowania kultu.
o. Zdzisław Tamioła