Maryjna Wspólnota Modlitewna
Wspólnotę – spośród innych – niewątpliwie mocno wyróżnia forma spotkań. Mianowicie są nimi comiesięczne Piesze Pielgrzymki Pokutne do oddalonego o ok. 17 km. od Legnicy Sanktuarium Św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu. Wierni z wielu Parafii Legnicy i okolic ( Lubina, Polkowic i innych miejscowości) gromadzą się zazwyczaj w ostatnią sobotę miesiąca, o godz. 21.00. Apel Jasnogórski rozpoczyna spotkanie i jest powierzeniem Niepokalanej na progu nocy, wszystkich najbliższych, całego miasta, Ojczyzny i świata, a także zawierzeniem Jej całego trudu pielgrzymowania i zaproszeniem do obecności pośród wiernych na szlaku. Tak rozpoczyna się trwanie na modlitwie w intencjach – oprócz tych stałych, podanych wyżej – tylko Bogu znanych.
Można wnioskować o wielkiej mocy tej modlitwy, mając na uwadze fakt ponoszenia przez jej autorów niemałego trudu i wyrzeczenia, jakim jest pokonywanie takiej odległości nocą. Ów trud i wyrzeczenie określić można z pewnością mianem postu, który oprócz modlitwy, potrzebny jest do przeciwstawienia się i zwycięstwa nad szczególnie mocnym rodzajem złych duchów, o czym Jezus poucza nas w Ewangelii (por. Mt 17,21). Post w postaci trudu pielgrzymowania nocą jest też niczym mur zabezpieczający wiernych przed „nimi samymi” na modlitwie, którą nazywamy wstawienniczą, zatem przed „nimi samymi” na modlitwie za innych. Człowiek bowiem, może przedstawiać innych Bogu po swojemu, często nieświadomie czyniąc siebie autorem i reżyserem całego procesu uzdrowienia próbując wznosić pomnik swojemu ” ja” uprawiając coś w rodzaju „rzemiosła modlitwy wstawienniczej”. Forma modlitwy proponowana przez Wspólnotę Maryjną, „uniemożliwia” ten niebezpieczny proces przez wspominany wyżej trud. Człowiek wtedy sam staje się – tylko – ofiarą, dobrowolnie składającą się Bogu w wybranej intencji, aby to On zapoczątkował i przeprowadził szeroko rozumiane dzieło uzdrowienia. To sposób inny od wielu preferowanych dzisiaj, sposób usuwania się i umniejszania szczególnym trudem nocnego pielgrzymowania, by On, Sam Bóg wzrastał – tzn. uzdrawiał, tryumfował.
Na uwagę zasługuje z pewnością nocna pora modlitwy. Wierni dobrowolnie rezygnując ze snu, stają się z pewnością miłą dla Boga wonią. Czynią bezinteresowny dar z siebie, a wyrzeczenie to składają w ofierze Ojcu za tych, których zamknąć pragną w Jego Przebitym Sercu. Wstawiają się więc w ten sposób – jak wspomnieliśmy wyżej – za innymi, szczególnie za rodzinami Legnicy, za Ojczyzną i światem. Podobnie i Jezus z nastaniem wieczoru, wychodził niejednokrotnie na miejsce odosobnione i całą noc spędzał na modlitwie do Ojca. Od rana zaś szczególna moc wychodziła z Niego, więc wszyscy chcieli się Go dotknąć, by dostąpić uzdrowienia (por. Ewangelia według św. Łukasza).
Całość wieczoru i nocy, w sposób dokładnie zaplanowany, wypełniona jest w kościele św. Jana przez Eucharystię, Adorację Najświętszego Sakramentu, a po wyruszeniu Pielgrzymi modlą się jeszcze w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Parafii św. Michała Archanioła w Koskowicach, rozważając Mękę Pana Jezusa, a pokonując kolejne etapy śpiewają m.in. Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, słuchają konferencji Ojca Opiekuna, a czasem też świadectw. W Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Legnickim Polu, pielgrzymi kłaniają się Jezusowi prosząc słowami Modlitwy o odnowę moralną narodu. Po niej następuje Eucharystia, sprawowana w głównych intencjach Wspólnoty. Błogosławieństwo kapłana kończy czas wspólnej modlitwy, a zamawiany każdorazowo autobus zabiera wszystkich, wysadzając na głównych przystankach Legnicy.
Podczas zimy Wspólnota modli się również co miesiąc, jednak ze względu na temperaturę, są to dłuższe czuwania w Kościele św. Jana w Legnicy, na których realizowane są zasadnicze punkty programu pielgrzymki. Grupa animatorów Maryjnej Wspólnoty Modlitewnej spotyka się na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem w tygodniu przed i po pielgrzymce, aby złożyć dziękczynienie Bogu za to co czyni w sercach tych, za których wspólnota się wstawia. Wiosną 2005 r. wiele osób ze wspólnoty idąc za głosem serca, w które Pan wlewa nieustannie pragnienie czegoś więcej, przeżyło w Parafii św. Jana Chrzciciela seminarium Odnowy w Duchu Świętym wg podręczników z serii „Żyć dobrą nowiną”. O każdej pielgrzymce, czy czuwaniu wierni mogą dowiedzieć się z plakatów informacyjnych, wywieszanych we wszystkich kościołach Legnicy odpowiednio wcześniej. W Okresie Bożego Narodzenia Członkowie Maryjnej Wspólnoty Modlitewnej spotykają się również na „Opłatku”.
Dokładnie taki charakter ma Maryjna Wspólnota Modlitewna, działająca przy Parafii Św. Jan Chrzciciela w Legnicy, prowadzonej przez Franciszkanów. Jej głównym charyzmatem jest modlitwa za innych i właśnie w tym celu powstała. Dokładniej rzecz ujmując, Siostry i Bracia tworzący Wspólnotę, podejmują trud modlitwy przebłagalnej, za wszystkie grzechy swoje, grzechy ich rodzin, ich miasta, Ojczyzny oraz całego świata, prosząc również o zwycięstwo Pokoju, Dobra i Miłości w świecie, w naszej Ojczyźnie, w mieście Legnicy, jej Rodzinach i sercach wszystkich mieszkańców. A wszystkie te błagania dokonują się przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, mocno przywoływanej gorącymi modlitwami podczas wszystkich spotkań.
Wspólnota ta przy naszej parafii od 2000 roku. W tym czasie jego opiekunami byli kolejno: o. Seweryn Masarczyk OFM, O. Jan Janus OFMConv, O. Marek Kustroń OFMConv, o. Mieczysław Maliszewski OFMConv, o. Sebastian Tracz OFMConv,o. Tomasz Czajka OFMConv, o. Paweł Sroka OFMConv, o. Jan Janus OFMConv, o. Bronisław Staworowski OFMConv.
Duchowym opiekunem wspólnoty jest O. Grzegorz Barcik
od kwietnia do listopada:
środa, przed i po pierwszej sobocie miesiąca, godz. 19:00 w auli św. Franciszka (piwnice klasztorne)
od grudnia do marca
I sobota miesiąca godz. 19.30 nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca i Msza św. wynagradzająca (kaplica klasztorna)